Okapy kuchenne


Okapy kuchenne-wskazówki doboru, rozwiązania technologiczne

anima2_big

Jaki okap wybrać?

  1. dobrać odpowiednią wydajność
  2. dobrać głośność
  3. wybrać rodzaj
  4. dobrać dizajn do stylu wnętrza

 

ODLEGŁOŚCI:

Minimalna odległość między okapem a najwyższym punktem płyty grzewczej powinna wynosić 65cm.

W przypadku nie zachowania tej odległości gwarancja utraci ważność.

Okap nie będzie spełniał swojej funkcji jeśli odległość między płytą grzewczą będzie większa niż 75cm. Niektóre  modele mogą być zawieszone niżej.Należy sprawdzić instrukcję montażu.


WYDAJNOŚĆ:

Okap kuchenny powinien przefiltrować powietrze w kuchni 10 razy w ciągu godziny.

Do orientacyjnego określenia wymaganej mocy okapu zastosować należy wzór:

wydajność= powierzchnia kuchni x wysokość  x 10

W przypadku połączenia kuchni z jadalnią lub salonem należy uwzględnić łączną kubaturę pomieszczeń.Oraz dobrać optymalnie średnicę dla systemu rur odprowadzających powietrze. Dla okapu o wydajności 450m³/h średnica rur powinna wynosić 150mm.

Głośność nie powinna być  większa niż 55dB.

Normy UE :

Wydajność- DIN ICE 61591

Głośność- DIN EN 60704-3


 

TECHNOLOGIE:

  • System Sil-K

Najbardziej ciche rozwiązanie, jakie kiedykolwiek zostało wprowadzone na rynek. Dostępne jest w kilku modelach z oferty FRANKE, m.in. w okapie Brick Sil-K. Jest on tak cichy, że trzeba dokładnie nasłuchiwać, aby go usłyszeć. Nowy FRANKE Brick Sil-K wyposażony w technologię Silence Key (Sil-K) jest znacznie cichszy niż zwykły okap o tej samej wydajności. Aż 16 okapów z Silk-K pracuje na tym samym poziomie głośności, co jeden okap bez tej technologii.

System Sil-K  ACT

 

Faber stworzył już wprawdzie zaawansowane systemy, które zmniejszają hałas o 7 i 12 dB(A), ale teraz   zaprezentował kolejną innowację: Sil-K ACT – aktywną redukcję hałasu. Jest to system , który przy użyciu mikrofonu rejestruje generowany przez okap hałas i poprzez wzmacniacz i głośnik tworzy falę dźwiękową o przeciwnej fazie eliminując hałas.

Technologia ta zapewnia otrzymywanie doskonałych wyników: 13 dB(A) redukcji hałasu. Najlepsze wyniki komfortu i jakości powietrza w kuchni! FABER jest pierwszą firmą w branży AGD, która wdraża system aktywnej redukcji hałasu swoich urządzeniach.

Działanie systemu polega na rejestracji hałasu generowanego prze urządzenie, a następnie wytworzeniu fali przeciwnej do rejestrowanego dźwięku. System składa się z: mikrofonu, który wykrywa hałas, modułu elektronicznego generującego falę dźwiękową w przeciwfazie, oraz głośnika. Technologia ta pozwala na uzyskanie dwóch doskonałych efektów: redukcji hałasu aż o 13 dB(A), oraz przesunięcia częstotliwości dźwięku pozostałego po tłumieniu w kierunku niższych tonów, co sprawia, że szum okapu mniej nam przeszkadza.

  • SYSTEM FILTRUJCY HFH

HFH jest bardzo skutecznym, opracowanym wyłącznie dla Fabera systemem filtrującym opartym o nowoczesny filtr z węglem aktywnym.  W porównaniu do tradycyjnych, płaskich filtrów węglowych, nowy filtr ma kształt cylindryczny. 

Dzięki swojemu kształtowi nowy filtr posiada bardzo dużą powierzchnię. Pozwala to na dłuższy kontakt zanieczyszczeń z cząsteczkami węgla aktywnego, a w konsekwencji na zwiększenie skuteczności ich absorpcji.

Sam materiał filtrujący ma wyjątkową konstrukcję i składa się z dwóch paneli o różnej porowatości i zawartości węgla aktywnego. Pierwsza warstwa wychwytuje większe cząstki i ułatwia zadanie drugiemu panelowi, który skuteczniej eliminuje mniejsze cząstki.Warstwy zawierają mikrocząsteczki węgla aktywnego „przyklejone” do tkaniny. Nie są to luźno wrzucone kulki węgla, jak w przypadku „zwykłych” filtrów węglowych i dlatego można je czyścić w zmywarce.

Konserwacja jest bardzo prosta: cylindryczny kształt pozwala na łatwe wyjmowanie materiału filtra, który można umyć w zmywarce. Przy normalnym użytkowaniu w gospodarstwie domowym filtr należymyć w zmywarce co ok. 6 miesięcy . Każde mycie obniża skuteczność pochłaniania filtra o ok. 5%. Zatem dopiero po 3 latach użytkowania osiągniemy poziom „zwykłego” okapu z filtrami z węgla aktywnego. Okap będzie nadal, skutecznie pracował.

 Okapy Faber z filtrem HFH pochłaniają ok. 93% zanieczyszczeń, co jest potwierdzone badaniami niezależnego laboratorium niemieckiej organizacji certyfikującej – TÜV.

W związku z charakterem okapów HFH , które nie wymagają skomplikowanych połączeń z duktami powietrznymi (mała powierzchnia styku ze ścianą)  należy pamiętać, że przewód przyłączeniowy musi wystawać ze ściany dokładnie tam, gdzie jest montowany okap.  Nie ma możliwości eleganckiego ukrycia kabla jeśli będzie wypuszczony ze ściany trochę z boku, albo z góry. Musi wchodzić w „plecy” uchwytu montującego do ściany.

Filtr HFH jest dostarczany w zestawie z wybranym okapem.

 

  • SILNIK BEZSZCZOTKOWY – BRUSHLESS

– nowoczesny silnik bezszczotkowy przy zachowaniu wysokiej wydajności pracy gwarantuje znaczne oszczędności zużycia energii. W porównaniu z silnikiem tradycyjnym, oszczędność zużycia energii wynosi 85% dla średnich i niskich prędkości, a dla dużych prędkości ok. 35%.  Jest to także najcichszy silnik na rynku, a jej wydajność pozostaje stabilna w każdych warunkach użytkowania.

Mimo zmniejszonego zużycia energii okapy z BRS gwarantują najwyższy poziom skuteczności.
W okapach, w których zastosowano te silniki wykorzystano również źródła światła LED, które zużywają zaledwie 3 W mocy, zapewniając jednocześnie doskonałe oświetlenie.
Całkowite oszczędności energii są godne uwagi – codzienne korzystanie z okapu z silnikiem brushless i oświetleniem LED  odpowiada zmniejszeniu emisji CO2 o 288 kg (ekwiwalent jazdy samochodem na odcinku 1750 km)

Modele okapów z silnikiem BRUSHLESS: 

Black Tie BRS W 80 (białe szkło)
Black Tie BRS BK 80 (czarne szkło)
Mirror BK BRS X/V 90 Logic (czarne szkło)
Mirror W  BRS X/V 80 Logic (białe szkło)


 

Nowa generacja okapów z funkcją lampy o dużej mocy oświetlenia. Sylowe, funkcjonalne, zaawansowane technologicznie.

Kuchnia jako centrum życia rodzinnego w przestronnych pomieszczeniach powinna być wyposażona w doskonałe okapy wyspowe.Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *